اخبار کنکورکنکورمشاوره ی کنکوری

کنکور 98 ؛ سر انجام رسید !

به نام خدا – کنکور 98 سرانجام رسید ! یک سال دیگر ! #جنجالی #تی_وی_یا

در این مقاله که با توجه به فرا رسیدن ایام امتحانات خرداد 97 و سردرگمی دانش آموزان برای سال آینده توسط شبکه تی وی یا سعی شده است شما را در جریان کم و کیف زندگی تحصیلیتان قرار دهد پس خواهش ما این است که تا پایان همراه ما بوده و در بحث ما شرکت کنید …

آغاز یک دنیا تغییر !!!

مرداد ماه سال 89 بود که معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خبری را به خبرگزاری ها اعلام کرد ؛

خبری که جمع کثیری از دانش آموزان را شامل می شد و بیشترین ضرر های احتمالی آن پیرو متولدین سال های 1379 – 1380 بود !

وعده ی خوش لعاب مسئولین به دانش آموزان کم و بیش به این مورد اشاره داشت که با تغییرات علمی بهتر ؛

مسیر قبلی برای رسیدن به دانشگاه استاندارد می شود.

یعنی مسیر کنکور که دچار اشکالات بزرگی است تغییر میکرد و در راستای دیگری اجرا می شد ؛ این تغییرات آنقدر مهم به نظر آمد که شنیده می شد در سال 98 فرآیندی همچون کنکور نخواهیم داشت !

تغییرات کتاب های درسی و ایجاد 6-3-3

این معاونت اعلام کرده بود که تصمیم دارند تغییراتی را در محتوای کتابهای درسی کلیه مقاطع تحصیلی در قالب سند ملی آموزش و پرورش اجرا کنند

و بر اساس آن پایه ششم را به نظام آموزشی اضافه کنند و به تدریج پایه های متوسطه سابق را از چرخه خارج نمایند.

طی این فرایند اکنون شش سال از اضافه شدن کلاس ششم ابتدایی می گذرد و سال آینده به طور کلی آخرین بازماندگان نظام آموزشی قدیم یعنی دانش آموزان پیش دانشگاهی به طور کلی وجود نخواهند داشت.

این تغییرات گسترده اعم از کتب درسی و نوع پایه های تحصیلی و تبدیل به 6-3-3 با اهدافی اجرا شد که بتوان نظام آموزشی کشور را قوی تر کرد.

البته آنچنان برای ما روشن نیست که پس از گذشت 6 سال از عملیاتی کردن این طرح تاکنون بازخورد های مثبت آن چقدر بوده است ؛

اما آنچه اهمیت دارد این است که دانش آموزان که در سیر این مسیر قرار گرفته اند ؛

به ویژه دانش آموزان سال اول تغییرات یعنی همین یازدهمی های فعلی و اولین نفرات کنکور 98 بیشترین گلایه ها را از مشکلات دارند.

گلایه های که به حق است و انتظار این دانش آموزان از مسئولین برنامه ریزی صحیح و به موقع ونیز اجرای آن برنامه هاست تا مشکلات حل گردند.

مشکلات رونمایی می شود !؟

اگر از مشکلات های مختلف علمی ریز و درشت کتاب های جدید التالیف در طی این چند سال چشم پوشی کنیم که البته امری عادی است ،

مشکلات برنامه ریزی و شیوه در جریان قرار دادن کم و کیف مسیر آموزش و پرورش برای دانش آموزان به شدت ضعیف بوده است ؛

آنقدر ضعیف که هر سال باید منتظر برنامه های باشیم که معمولا به موقع به دست دانش آموزان نمیرسند.

این بی نظمی در اطلاع رسانی صحیح آنقدری شیوع پیدا کرده است ؛ که نه تنها دانش آموزان بلکه مدیران و معلمین مدارس نیز از تغییرات پیش رو و سرنوشت پایه های یازدهم و دوازدهم برای گزینش دانشگاه ها بی خبر هستند.

امتحانات نهایی ! استرس و نگرانی دانش آموزان

برای مثال ؛ اندکی قبل از آغاز سال 97 مشخص نبود که امتحانات خرداد ماه یازدهمی ها نهایی خواهد بود و یا خیر ! شایعه شده بود 4 درس از دروس یازدهم نهایی خواهد بود .

حتی طبق منابع ما در برخی مدارس شهر تهران و استان های دیگر گفته شده بود به احتمال زیاد از دو درس عمومی و دو درس تخصصی مثل درس زیست برای رشته تجربی امتحان نهایی خواهیم داشت اما این مهم لغو شد .

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در شانزدهم فروردین ماه گفت : جلسه شورای سنجش و پژوهش پایان فروردین ماه برگزار خواهد شد و در این جلسه علاوه بر تصمیم گیری برای امتحانات نهایی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

نا آگاهی از تاثیرات سوابق تحصیلی در کنکور 98

بسیاری از دانش اموزان تاثیرات معدل بر رسیدن بر دانشگاه پس از کنکور 98 را مهم میداند و هم اکنون دغدعه آنهاست !

طی یک نظرسنجی که توسط شبکه اینترنتی تی وی یا در فروردین و اردیبهشت ماه 1397 از بیش از یک هزار دانش اموز پایه یازدهم صورت گرفت در حدود 80 درصد از آن ها با برگزاری امتحانات نهایی در پایه یازدهم مخالف و مابقی که 20 درصد میشوند موافق بودند.

با همه این حرف ها دانش آموزان باید با توجه به عدم تکلیف تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به ویژه در کنکور 98 ؛ نمرات یازدهمشان را دست کم نگیرند.

سواد رسانه ای ! انسان و محیط زیست ! 

یکی دیگر از مشکلات که در طی این مدت نام برده می شد اضافه شدن کتاب های غیر تخصصی و صرفا عمومی در تمام رشته ها بود

این کتب با هدف بهبود برخی مشکلات در بین دانش آموزان هدف والایی داشت اما آنچنان که باید مخاطب خود را در یکی دو سال گذشته جذب نکرد.

کتاب های مثل سواد رسانه ای ؛ انسان و محیط زیست و کار آفرینی و تولید که در پایه های دهم و یازدهم منتشر شد آنچنان جذاب نبود که مخاطب شیفته محتوایش گردد و همچنین در زمانبدی و انتخاب شرایط توسط آموزش و پرورش اشتباه بزرگی صورت گرفته بود.

این اشتباه که میتوان قسمتی از آن را کمبود نیروی متخصص دانست اینگونه بود که برای برخی کتب زمان زیادی نسبت به محتوا قرار داده شده بود و دیگر اینکه دبیران مدرس این کتب ها عملا دبیر تخصصی آن نبودند و مثلا در درس انسان و محیط زیست دبیران زیست ، جغرافیا ، زمین شناسی و… با دیدن یک سری دوره کوتاه میتوانستند به کلاس درس بروند.

توصیه میشود مسئولین آموزش و پرورش در شیوه ارائه کتاب های نامبرده فوق و همچنین کتاب های که جدیدا برای پایه دوازدهم در حال تالیف هستند برنامه جالب تری داشته باشد .

این کتاب ها به هیچ وجه نباید طوری آماده شوند که مانع از پیشرفت دانش آموزان در مسیر کنکور 98 شوند.

کتاب های مثل سلامت و بهداشت و مدیریت خانواده و سبک زندگی باید از هر نظر مشکلات کتب قبلی را نداشته باشند تا مورد توجه قرار بگیرند.

مشکلات دیگری همچون آوردن کتابی به نام آزمایشگاه علوم در کنار کتاب های شیمی ؛ زیست و.. گزینه مناسبی بود اما با نداشتن امکانات کافی در اکثر مناطق کشور به نتیجه درستی نرسیده است.

چه مدت به کلاس میروید ؟ دوازدهم چگونه خواهد بود ؟

برنامه سال آینده و کتاب های جدید آن به همراه زمانبدی هر درس در هفته ارائه شده است ( اگر میخواهید عناوین کتاب های دوازدهم و… را ببینید اینجا کلیک کنید) 

اینگونه که مشاهده میشود اولا شما در سال آینده که منتهی است به گزینش دانشگاه ( همان کنکور که امیدواریم همانند نظام آموزشی قبل نباشد و حداقل بهتر شود ) باید ؛

هفتگی 36 ساعت کلاس آموزشی را در 5 روز هفته تجربه کنید که نسبت به پایه مشابه آن یعنی پیش دانشگاهی تفاوت چشم گیری دارد.

دیگر موضوع این است که امتحانات نهایی از کلیه دروس با کنکور تقریبا در یک بازه کوتاه یک ماهه یا کمتر اتفاق می افتند که به شدت فشار را بر روی دانش آموزان بالا میبرد

این موضوع وقتی تشدید می شود که ماه مبارک رمضان نیز با این 2 رویداد تلاقی شود و به قول مقاله قبلی تی وی یا در این زمینه آزمون سخت زندگیتان را با 3 بخش سخت مجزا ؛ اجرا خواهید کرد.

نسل سوخته موش آزمایشگاهی شدند!

پیش تر دیدم که دانش آموزان هر دوره کم و بیش خود را نسل سوخته معرفی میکردند !

این قاعده از متولدین سال های آغازین دهه هشتاد نیز دور نماند این دانش آموزان علاوه بر این عنوان از عنوان دیگری به نام ” موش آزمایشگاهی “ به ویژه دانش آموزان یازدهم فعلی و دوازدهم سال آینده برای خود استفاده میکنند.

روی سخنان ما اعضای تی وی یا با  این گونه دانش آموزان این است که نباید امیدواری خود را از دست بدهید.

نادر است تغییری مهم در طول تاریخ بشر اتفاق افتاده باشد و ضرر های در سال های ابتدایی نداشته باشد

اما اکثر موارد موفق ابتدا با برنامه ریزی و اجرای صحیح برنامه ها از بروز و شیوع مشکلات جلوگیری کرده اند و اینکه در سال های بعدی آن مشکلات بروز نکرده است.

همانطور که گفتیم این موارد نمیتواند بهانه ای برای مسئولین باشد زیرا در صورتی که عمل به موقع و برنامه درست اجرا شود هر چه زودتر مشکلات حل خواهد گردید و در سال های بعد مشکلات نخواهد بود .

شما چه نظری دارید ؟ 

کنکور 98 پله ای است برای تقریبا یک میلیون داوطلب کنکور (نظام جدید و قدیم ) برای رسیدن به آرزوهایشان ؛ اینکه آرزو ها ؛ تلاش ها و امیدها با کارهای مختلفی نابود شوند بخشیدنی نخواهد بود.

در آخر ضمن تشکر از شما کاربر گرامی لطفا در بحث مهم و حساس ما شرکت کنید !

به نظر شما مشکلات دیگر سال های اخیر و پایه های جدید چیست ؟

مشکلاتی که ما به عنوان نمونه نام بردیم آیا به درستی مشکل است یا اینکه از نظر شما چیز دیگری است ؟

راهکار ها و عواملی که باید برای دو پایه یازدهم و دهم و همچنین پایه حساس دوازدهم و کنکور 98 صورت پذیرد چیست ؟

دانش آموزان ؛ معلمین ؛ مدیران و مسئولان آموزش و پرورش میتوانید از طریق بخش نظرات همین مطلب در این بحث مهم شرکت کنند.

یا اینکه در پست اینستاگرامی ما در صفحه ما تبادل نظر داشته باشند . (برای رفتن به صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید )

نویسنده مقاله : تیم محتوا شبکه اینترنتی تی وی یا 

نمایش بیشتر

علی رضا اژه ای

چند سالی هست که با ساختن وب سایت های متفاوت سعی کردم به مردم کشورم کمک کنم و سطح های علمی رو بالا ببرم امید وارم روزی بتونم شما هم دعا کنید که به آرزوهام برسم (; اللهم عجل لولیک الفرج

‫10 نظرها

 1. 5 روز تو هفته کلاس اومدن
  باوجود دو تا سه درس چرت و معلمای سخت گیر تر از دروس اختصاصی
  حدود یک ماه بین کنکور و امتحان نهایی فاصله بودن
  بلاتکلیفی نمرات یازدهم
  بازم بگم؟
  #نسل_سوخته

 2. از اونجاکه شرایط سختیه اومیدوارم اونایی که میخوان کنکور 98 رو طراحی کنن به فکر ماهم باشن به هرحال شرایطیه که باید قبولش کنیم.

 3. مگه میشه امتحانات یازدهم نهایی نباشه ولی تو کنکور تاثیر داده بشه؟لطفا یکی جواب بده

  1. با سلام
   نخیر امکانش بسیار اندک هست
   توجه کنید با توجه به گفته شما این روش اگر اجرا شود بسیار ناعادلانه خواهد بود
   سطح برخی مدارس در امتحانات داخلیشان بالا و برخی مدارس بسیار سبک گرفته می شود.

 4. سلام! به نظر من باید تعداد دروس یازدهم را کم کنند. مثل پیش دانشگاهیا که 8یا9تا کتاب دارند.

 5. اگر دوازدهم امتحانای نهایی داشته باشه ،کی امتحانا تموم میشه؟فرجه ی کافی ایا دارند؟ کتاب هایی مثل سبک زندگیو..)هم نهایی اند؟ تاریخ کنکور چه زمانی میفته ؟ کی باید جمع بندی کنیم ؟کی باید یازدهم و دهم و دوازدهم با هم بخونیم؟ ایاکتاب جامع داریم؟ می تونیم از سوالات امتحان نهایی سال های گذشته استفاده کنیم؟ کدام منبع ها بهترند؟ یاباید برای کنکور 98 هم کنکور های دهه ی قبل خونده بشه؟ اعمال سهمیه چگونه است؟چهکسانی و چه درصد سهمیه داند؟چگونه با وجود 2کنکور در زمان 98(نظام قدیم و نظام جدید)دانشگاه ها گزینش دارند؟ایا واقعا عدالته که دوتا سوال طرح بشه ؟به هر حال اون ها یک سال از مادوازدهمی زودتر شروع کردند امتحان نهایی هم ندارند.(لطفاپاسخ دهید.پایدار و پدرام باشید)

 6. سلام توی دوره جدید اصلا به فکر هنرستانی ها نیستن نه پایه دهم و نه یازدهم اصلا کتاب های کمک آموزشی نداشتیم .
  برای پایه دوازدهم هم همینطوره ؟
  نه کتاب جامعی داریم نه چیزی اینا به کنار نه وقت کافی برای مطالعه کتاب داریم نه چیزی ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟
  علاوه بر اینا ما 48 ساعت توی هفته کلاس داریم حداقل یه منبع برای کنکور بزارید هیچ کدوم از موسسه ها هم برای فنی کتاب جامع خوبی نشر نمیکنن ما باید چکار کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  لطفا مسئولین به فکر فنی هم باشند .

 7. واقعا این درسایی مثل علوم اجتماعی ،تربیت بدنی،سلامت و بهداشت،مدیریت و سبک زندگی رو باید حذف کنن چه فایده ای داره برا دانش آموزا جز اینکه وقت گیر باشه و فشار روانی و استرس رو زیاد کنه اگه زبانم که 4 واحدی شده مثل دهم و یازدهم 3 واحد کنن فیکس 25 واحد میشه واقعا خوبه درک کنن اگه هدف نظام آموزشی جدید کاهش استرس دانش اموزاست این مقدار استرس در صورت داشتن امتحان نهایی واقعا غیر قابل تحمل امیدوارم نتیجه بخش باشه و به حرفی که میزنن عمل کنن ……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا