تجربیکنکورمشاوره ی کنکوریمعرفی رشته ها

آشنایی کنکوریهای 98 با ” پزشکی “

پزشکی در مثبت کنکور 98  ویژه نامه های بسیار متفاوت برای آشنایی با رشته های تحصیلی پساکنکور می باشد که برای متقاضیان کنکور هدف های والایی خواهد بود.

در این مقاله به بررسی رشته پر طرفدار و دارای بیشترین متقاضی در کل کنکور سال های اخیر خواهیم پرداخت !

این قسمت : پزشکی ؛ هدفت از انتخاب پزشکی چیه ؟

خیلی از افرادی از جمله خود شما یا دوستان و هم کلاسی های شما در آرزوی و رویای رسیدن به رشته ی پزشکی با زیرمجموعه های فراوان و عالی هستند.

نباید به این افراد خرده گرفت زیرا از نظر سطوح مختلف فرهنگی ؛ اقتصادی و موفقیت در آینده این رشته جزء 3 رشته برتر در سطح ایران می باشد.

رسیدن به این رشته همواره سخت و طاقت فرسا بوده و خواهد بود اما با تغییر نظام آموزشی و کتب درسی و همچنین ایجاد دو مقوله ی نظام جدید و نظام قدیم در کنکور 98 پیچیدگی های مسیر را از قبل نیز بیشتر کرده است .

یک دانش آموز تجربی که میخواهد به رشته پزشکی برسد اهداف متفاوتی دارد که میتوان از آن ها با کلید واژه های زیر نام برد :

پزشک شدن برای رسیدن به پول و درآمد مناسب و عده ای دیگر به دنبال کمک به سلامت مردم و هدف های دیگر که میتواند مجموعه از همه ی این موارد باشند.

اما هدف از تحصیل رشته تجربی ، تربیت پزشک عمومی است که به تأمین بهداشت و درمان بیماری های مردم کمک می کند.

کدام یک از متقاضیان دوازدهمی می توانند در پزشکی قبول شوند ؟

دانش آموزان کوشا و پر تلاشی که در درس های اصلی این رشته یعنی زیست شناسی و علوم پایه مهارت و توانایی و مهمتر از آن علاقه دارند یکی از مهم ترین فاکتور ها برای موفقیتشان را کسب کرده اند.

دانستن زبان انگلیسی همانند اکثر رشته های دیگر و تسلط بر این زبان با توجه به کار با مقالات و کتب خارجی و نیاز مبرم به توانایی ترجمه و فهم متون یکی دیگر از موارد مهم است.

توصیه می شود حتما در دوران مدرسه اگر برای رشته های مثل پزشکی برنامه ریزی می کنید زبان انگلیسی خود را به شدت تقویت کنید زیرا هم در کنکور سراسری و همینطور در آینده کاری و تحصیلی شما در دانشگاه مفید خواهد بود.

صبور نیستیم ! پزشکی ممنوع !!!

اگر صبور نیستید ولی علاقمند به پزشکی هستید باید بگوییم متاسفیم ! یا باید بر عجول بودن خود غلبه کنید یا اینکه دور این رشته را خط قرمز کشیده و اصلا به سراغش نروید! چرا!!!!!؟

نکته مهم در خصوص رشته‌ی پزشکی این است که ، طول دوره این رشته است که به دلیل طولانی بودن آن و علاوه بر آن حجیم بودن درسها نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد حالا میتوانید دلیلش را بفهمید ؟

منابع کنکور 98 رشته تجربی به ویژه برای رشته پزشکی

دروس تخصصی 

زیست شناسی 1 ( سال دهم ) –  زیست شناسی 2 (سال یازدهم )  –  زیست شناسی 3 (سال دوازدهم )

*دروس زیست شناسی در پایه های دهم و یازدهم فاقد مباحث ژنتیک می باشند.

شیمی ، در مسیر توسعه پایدار 1 ( سال دهم ) –  شیمی 2 (سال یازدهم )  –  شیمی 3 (سال دوازدهم )

ریاضی تجربی 1 ( سال دهم ) –  ریاضی تجربی 2 (سال یازدهم )  –  ریاضی تجربی 3 (سال دوازدهم )

فیزیک تجربی 1 ( سال دهم ) –  فیزیک تجربی 2 (سال یازدهم )  –  فیزیک تجربی 3 (سال دوازدهم )

زمین شناسی ( پایه یازدهم )

*کتاب ” آزمایشگاه علوم ” که در طی سه سال متوسطه دوم هر سال داشته اید نیز میتواند یکی از منابع کنکور به ویژه با در نظر گرفتن کتابهای نظام قدیمی “شیمی و آزمایشگاه ” باشد ؛ کم و کیف طراحی سوال در کنکور از این کتاب تا این لحظه مشخص نمی باشد .

دروس عمومی

دین و زندگی 1 ( سال دهم ) –  دین و زندگی 2 (سال یازدهم )  –  دین و زندگی 3 (سال دوازدهم )

عربی مشترک 1 ( سال دهم ) –  عربی مشترک 2 (سال یازدهم )  –  عربی مشترک 3 (سال دوازدهم )

فارسی و نگارش 1 ( سال دهم ) –  فارسی و نگارش 2 (سال یازدهم )  –  فارسی و نگارش 3 (سال دوازدهم )

زبان انگلیسی و کتاب کارVision 1 ( سال دهم ) –  زبان انگلیسی و کتاب کارVision 2 (سال یازدهم )  –  زبان انگلیسی و کتاب کارVision 3 (سال دوازدهم )

منابع و کتب کمک آموزشی کنکور در تابستان 97 

خوب تا در مبحث منابع کنکور 98 هستیم بهتره یکمی هم از کتاب های کمک آموزشی نام ببریم و مواردی که در بازار موجود هست برای آمادگی کنکور در تابستان 97 رو اعلام کنیم !

تا جای که ما تا به امروز دیدیم اکثر انتشارات بزرگ کمک درسی کشور همچون نشر گاج ؛ خیلی سبز ؛ الگو ؛ مهر و ماه و گل واژه و ده ها انتشارات دیگر کتب های مختلفی را ارائه کرده اند که شاید هر انتشارات برای یک درس مثل زیست شناسی بیش از 5 جلد کتاب قطور منتشر کرده است .

لازم نیست همه ی این کتب را تهیه کنید میتوانید با بررسی بسته های جامع کنکور 98 پایه که در سایت تی وی یا منتشر می شود گوشه های از این کتاب ها را دیده و در نهایت برای خرید تصمیم گیری کنید

برای خرید بهترین کتاب بهتر است که …. ؟

نکته قابل تامل اینجاست که این کتاب ها باید ابتدا موضوع را به خوبی برای شما توضیح دهند که یادگیری تثبیت شود سپس تست های داشته باشند که در سطح خواسته شده ی کنکور باشد و اضافات بیش از حد که حتی بالاتر از سطح کنکور هست نداشته باشد .

یکم تخصصی تر از پزشکی بدونیم ؟

نظام آموزش پزشکی عمومی شامل4دوره است که به صورت متوالی طی می شود:
علوم پایه –  فیزیوپاتولوژی – کارآموزی بالینی – کارورزی بالینی
فارغ التحصیلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند. (طول مدت خدمت بسته به موقعیت منطقه، از 14 ماه تا 2 سال به طول می‌انجامد.)*

برخی از دروس تخصصی پزشکی : جنین شناسی ، بافت شناسی ، بیوشیمی ، بیماری‌های عفونی

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : ندارد !

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : ندارد !

•    گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:
1 ) ادامه تحصیلات در رشته‌های تخصصی بالینی
2 ) ادامه تحصیلات در رشته‌های علوم پایه، همچنین فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصصهای علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی، ایمونولوژی، ژنتیک، ویروس‌شناسی پزشکی، میکروب‌شناسی پزشکی، انگل‌شناسی پزشکی، بیوشیمی ، آمار حیاتی و تغذیه نیز شرکت نمایند.

•    موقعیت شغلی : 

از مهمترین موقعیت های شغلی که پزشکان تحصیل کرده کشور میتواند درگیر آن شوند عبارتند از

الف ) مطب های شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها ایجاد می‌شود و پزشکان مراجعان را در مطب ویزیت می کنند.
ب ) بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی و خصوصی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماری های بیماران می‌پردازند.
ج ) مراکز بهداشتی درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این درمانگاه ها از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماری ها نیز استفاده می‌نمایند.

*(برگرفته از سایت گزینه دو بخش معرفی رشته پزشکی )

حرف آخر …

باید بدانیم که موفقیت در رشته های نظیر پزشکی در بخش علوم تجربی کار دشواریست و علاقمندان بیشماری دارد.

دوم اینکه با تغییر کتب درسی و همچنین ایجاد کتاب های کمک آموزشی جدید شما میتوانید با بررسی گوشه های این کتاب ها در سایت تی وی یا نسبت به انتخاب و خرید اقدام کنید.

سوم اینکه در کنکور 98 با توجه به شرایط موجود که دو کنکور برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار می شود اطلاعات دقیقتری تا این لحظه منتشر نشده است بنابراین اگر در این مقاله کم و کاستی خاصی دیدید از این بابت از شما پوزش می طلبیم .

تی وی یا ؛ همیشه همراه دوازدهمی ها 🙂

منتظر نظرات شما هستیم . آیا میخواهید با پل کنکور 98 پزشک شوید ؟

نمایش بیشتر

علی رضا اژه ای

چند سالی هست که با ساختن وب سایت های متفاوت سعی کردم به مردم کشورم کمک کنم و سطح های علمی رو بالا ببرم امید وارم روزی بتونم شما هم دعا کنید که به آرزوهام برسم (; اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا