تجربیکنکورمشاوره ی کنکوریمعرفی رشته ها

آشنایی کنکوریهای 98 با ” داروسازی “

داروسازی را باید حداقل و دست کم سومین رشته پرطرفدار و البته با اهمیت زیرشاخه های علوم تجربی دانست که با وجود اینکه بسیاری از افراد به دنبال پزشکی و دندان پزشکی باشند اما داروسازی بتواند بهتر از آن ها برایشان باشد.

باور غلطی وجود دارد که داروسازی فقط یعنی کار در داروخانه ها ! اگر شما هم اینچنین فکر میکنید تا آخر با ما باشید و البته کمربندهایتان را سفت ببندید 🙂

این قسمت : داروسازی ؛ هدفت از انتخاب داروسازی چیه ؟

داروسازی یکی از رشته های پرطرفدار هستش که قطعا در کلاس تجربی شما چند تا هدفش رو دارند و البته باید به این هدفشون ببالند و افتخار کنند چرا ؟

خوب ماهیت و هدف دانشگاه ها در تدریس اکثر داوطلبان داروسازی ؛ تربیت داروساز و نتیجه نهاییش فارغ التحصیلانی که شغلشان داروفروشی است.

کمی این باور بالا غلط است چرا که داروسازی تنها یکی از تخصصهای فارغ التحصیلان این رشته است.

باور غلط میان مردم از داروسازی 

در علم پزشکی مداوای بسیاری از بیماران با روش های مختلفی مثل دارو درمانی، جراحی و روان درمانی استفاده می شود که در این زمینه دارو درمانی به رشته داروسازی مرتبط می شود.

بنابراین داروسازان بسیاری در این زمینه فعالیت میکنند و دکتر دارو درمانی هستند.

اندکی از این افراد نیز در کارخانه های ساخت دارو فعالیت دارند که میتوانند حتی در بخش تحقیقات آنجا فقط دارو بسازند و تحقیق برای بهتر کردن دارو را انجام دهند.

رسیدن به این رشته همواره سخت و طاقت فرسا بوده و خواهد بود اما با تغییر نظام آموزشی و کتب درسی و همچنین ایجاد دو مقوله ی نظام جدید و نظام قدیم در کنکور 98 پیچیدگی های مسیر را از قبل نیز بیشتر کرده است .

کدام یک از متقاضیان دوازدهمی می توانند در داروسازی قبول شوند ؟

اولا داروسازی با کار و تحقیق عجیم شده است پس اگر اهل کار آزمایشگاهی و تحقیق نیستید کلا بیخیال این رشته شوید.

دانش آموزان کوشا و پر تلاشی که در درس های اصلی این رشته یعنی فیزیولوژی، شیمی و فیزیک مهارت و توانایی و مهمتر از آن علاقه دارند یکی از مهم ترین فاکتور ها برای موفقیتشان را کسب کرده اند.

همچنین دانستن و تسلط در درس ریاضی میتواند در گرایشهای مختلف داروسازی مثل طراحی دارو، سیستمهای موجود در کارخانه های داروسازی و شبکه های
رایانهای داروخانه ها از کامپیوتر بخوبی به شما کمک کند.

دانستن زبان انگلیسی همانند اکثر رشته های دیگر و تسلط بر این زبان با توجه به کار با مقالات و کتب خارجی و نیاز مبرم به توانایی ترجمه و فهم متون یکی دیگر از موارد مهم است.

توصیه می شود حتما در دوران مدرسه اگر برای رشته های مثل پزشکی برنامه ریزی می کنید زبان انگلیسی خود را به شدت تقویت کنید زیرا هم در کنکور سراسری و همینطور در آینده کاری و تحصیلی شما در دانشگاه مفید خواهد بود.

فرق داروسازی با دو رشته دندان پزشکی و پزشکی

آنچه در این مورد می توان گفت این است که امروزه وجه تمایز داروسازی از رشته های پزشکی و دندان پزشکی در انجام پایان نامه های تحقیقاتی و کاربردی این رشته است.

همچنین طول تحصیل در داروسازی 5 الی 6 سال است که تقریبا اندکی کمتر از دو رشته دیگر می باشد.

منابع کنکور 98 رشته تجربی به ویژه برای رشته داروسازی

دروس تخصصی 

زیست شناسی 1 ( سال دهم ) –  زیست شناسی 2 (سال یازدهم )  –  زیست شناسی 3 (سال دوازدهم )

*دروس زیست شناسی در پایه های دهم و یازدهم فاقد مباحث ژنتیک می باشند.

شیمی ، در مسیر توسعه پایدار 1 ( سال دهم ) –  شیمی 2 (سال یازدهم )  –  شیمی 3 (سال دوازدهم )

ریاضی تجربی 1 ( سال دهم ) –  ریاضی تجربی 2 (سال یازدهم )  –  ریاضی تجربی 3 (سال دوازدهم )

فیزیک تجربی 1 ( سال دهم ) –  فیزیک تجربی 2 (سال یازدهم )  –  فیزیک تجربی 3 (سال دوازدهم )

زمین شناسی ( پایه یازدهم )

*کتاب ” آزمایشگاه علوم ” که در طی سه سال متوسطه دوم هر سال داشته اید نیز میتواند یکی از منابع کنکور به ویژه با در نظر گرفتن کتابهای نظام قدیمی “شیمی و آزمایشگاه ” باشد ؛ کم و کیف طراحی سوال در کنکور از این کتاب تا این لحظه مشخص نمی باشد .

دروس عمومی

دین و زندگی 1 ( سال دهم ) –  دین و زندگی 2 (سال یازدهم )  –  دین و زندگی 3 (سال دوازدهم )

عربی مشترک 1 ( سال دهم ) –  عربی مشترک 2 (سال یازدهم )  –  عربی مشترک 3 (سال دوازدهم )

فارسی و نگارش 1 ( سال دهم ) –  فارسی و نگارش 2 (سال یازدهم )  –  فارسی و نگارش 3 (سال دوازدهم )

زبان انگلیسی و کتاب کارVision 1 ( سال دهم ) –  زبان انگلیسی و کتاب کارVision 2 (سال یازدهم )  –  زبان انگلیسی و کتاب کارVision 3 (سال دوازدهم )

منابع و کتب کمک آموزشی کنکور در تابستان 97 

خوب تا در مبحث منابع کنکور 98 هستیم بهتره یکمی هم از کتاب های کمک آموزشی نام ببریم و مواردی که در بازار موجود هست برای آمادگی کنکور در تابستان 97 رو اعلام کنیم !

تا جای که ما تا به امروز دیدیم اکثر انتشارات بزرگ کمک درسی کشور همچون نشر گاج ؛ خیلی سبز ؛ الگو ؛ مهر و ماه و گل واژه و ده ها انتشارات دیگر کتب های مختلفی را ارائه کرده اند که شاید هر انتشارات برای یک درس مثل زیست شناسی بیش از 5 جلد کتاب قطور منتشر کرده است .

لازم نیست همه ی این کتب را تهیه کنید میتوانید با بررسی بسته های جامع کنکور 98 پایه که در سایت تی وی یا منتشر می شود گوشه های از این کتاب ها را دیده و در نهایت برای خرید تصمیم گیری کنید

برای خرید بهترین کتاب بهتر است که …. ؟

نکته قابل تامل اینجاست که این کتاب ها باید ابتدا موضوع را به خوبی برای شما توضیح دهند که یادگیری تثبیت شود سپس تست های داشته باشند که در سطح خواسته شده ی کنکور باشد و اضافات بیش از حد که حتی بالاتر از سطح کنکور هست نداشته باشد .

یکم تخصصی تر از داروسازی بدونیم ؟

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
پس از اینکه دانشجو به مدرک دکترای عمومی داروسازی دست پیدا کرد میتواند در امتحان دوره تخصصی شرکت کرده و پس از قبولی در دوره تخصصی در نهایت پس از چند واحد گذراندن و ارائه پایان نامه تخصصی و یک سری کارهای دیگر از جمله آزمون قبل از نگارش پایان نامه و.. به مدرک دکترای تخصصی (D.h.P ) دست پیدا خواهد کرد.

•    موقعیت شغلی : 

از مهمترین موقعیت های شغلی که داروسازان تحصیل کرده کشور میتواند درگیر آن شوند عبارتند از

الف )  دکتر دارو ساز بالینی یا دکتر دارو ساز عمومی در بیمارستان ها
ب ) کار در داروخانه ها (باید توجه داشت که بیش از 80 درصد دانشجویان به این کار گرایش پیدا میکنند که سبب همچین عقیده در میان مردم شده است. )
ج ) کار در کارخانه های داروسازی ( نظارت و تولید یا واحد تحقیقات)

*(بخش های از این بخش برگرفته از سایت گزینه دو بخش معرفی رشته داروسازی )

حرف آخر …

باید بدانیم که موفقیت در رشته های نظیر داروسازی در بخش علوم تجربی کار دشواریست و علاقمندان بیشماری دارد.

دوم اینکه با تغییر کتب درسی و همچنین ایجاد کتاب های کمک آموزشی جدید شما میتوانید با بررسی گوشه های این کتاب ها در سایت تی وی یا نسبت به انتخاب و خرید اقدام کنید.

سوم اینکه در کنکور 98 با توجه به شرایط موجود که دو کنکور برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار می شود اطلاعات دقیقتری تا این لحظه منتشر نشده است بنابراین اگر در این مقاله کم و کاستی خاصی دیدید از این بابت از شما پوزش می طلبیم .

تی وی یا ؛ همیشه همراه دوازدهمی ها 🙂

منتظر نظرات شما هستیم . آیا میخواهید با پل کنکور 98 داروساز شوید ؟

نمایش بیشتر

علی رضا اژه ای

چند سالی هست که با ساختن وب سایت های متفاوت سعی کردم به مردم کشورم کمک کنم و سطح های علمی رو بالا ببرم امید وارم روزی بتونم شما هم دعا کنید که به آرزوهام برسم (; اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا