روش مطالعهمشاوره ی کنکوری
موضوعات پر بحث

راهکار کاهش حواس‌ پرتی‌ در حین مطالعه

راهکار کاهش حواس‌ پرتی‌ در حین مطالعه و افزایش تمرکز موقع درس خواندن...

در این مقاله ما به بررسی راهکار کاهش حواس‌ پرتی‌ در حین مطالعه و همچنین تمرکز در مطالعه می پردازیم که بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان نیز به دنبال آن هستند در این مطلب راهکار کاهش حواس‌ پرتی‌ به صورت خلاصه و البته تاثیر گذار برای شما دانش آموزان و به ویژه کنکوری ها ارائه میگردد.

١- سرعت مطالعه خود را کمی افزایش دهید.

این کار باعث می شود، فضای خالی ذهن شما پر شده و کمتر به مسائل متفرقه پرداخته شود. اگر علت عدم تمرکز شما داشتن سرعت کم در مطالعه است باید بدانید که داشتن سرعت مناسب  به شدت روی تمرکز تاثیر گذار است.
همانطور که گفته شد به صورت حجمی- زمانی مطالعه کنید و هر بار سعی کنید سرعت خود را نسبت به دفعات قبل افزایش دهید تا فضای خالی ذهن شما پر شده و با تمرکز بالایی به مطالعه بپردازید.
متناسب با توانایی های خود هدف گذاری کنید، مثلا اگر در یک واحد مطالعاتی تعداد صفحاتی که برای ادبیات مطالعه می کنید ۶ صفحه و ١٠ عدد تست است در واحد دیگر این مقدار را به ٧ صفحه و ١٢ تست برسانید.

2- یادادشت افکار مزاحم و نگرانی ها

۲-افکار مزاحم و نگرانی هایی که در حین مطالعه سبب توقف روند شما می شوند را یادداشت نمایید و هر روز زمانی را برای فکر کردن به آن ها اختصاص دهید. با شناسیایی نگرانی ها به راحتی می توانید آرامش لازم را کسب کنید.
تخلیه نگرانی ها سبب می شود تا با تمرکز بیشتری به مطالعه بپردازید.

3- ورزش سبب بهبود عملکردی مغز

۳- ورزش روزانه بسیار مهم است.زیرا ورزش سبب بهبود عملکرد مغز می شود. بنابراین روزانه ١۵ الی ٣٠ دقیقه به ورزش اختصاص دهید.

4- خواب مناسب را دریاب ای جوان!

۴-خواب مناسب (۶ الی ۸ ساعت) ، یکی از عوامل تاثیرگذار در تمرکز است. ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و سعی کنید ساعت ثابتی برای خواب و بیداری داشته باشید.

دوستان عزیز کنکوری 99 می دانید در کانال و صفحه اینستاگرام تی وی یا می توانید به محض آمدن اخبار کنکور آن ها را دریافت نمایید و اخبار و شبهاتی که احتمال رسمی شدن آن نیز زیاد هستن در این کانال و صفحه بررسی می شوند با تی وی یا رتبه برتر شوید و از تکنیک های بیشتر برای کاهش حواس‌ پرتی‌ استفاده کنید .

دوست من برای دیدن کانال تلگرام تی وی یا اینجا کلیک کن! دوست من برای دیدن صفحه اینستاگرام تی وی یا اینجا کلیک کن!

5- تغذیه درست = موفقیت بهتر ! فست فود = ارور مغزی 🙁

۵- یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تمرکز، تغذیه است. تغذیه خود را اصلاح نمایید، مصرف فست فودها سبب ایجاد عملکرد منفی حافظه می شود.
بنابراین تا جایی که امکان دارد مصرف این مواد را به حداقل برسانید.

هیچ کلیدی نیافتی ؟ متخصص لازمی !!!

۶- در صورتیکه با هیچ یک از روش های فوق نتوانستید به تمرکز مورد نیاز خود دست پیدا کنید به متخصص مربوطه مراجعه کرده تا راهکارهای لازم را دریافت نمایید

بنابراین، ورزش و خواب منظم را در برنامه خود قرار داده و با نوشتن لیست نگرانی های خود و شناسایی آن ها و بالا بردن میزان کمی از سرعت مطالعه خود تمرکز مورد نیاز خود را به دست آورید.

حالا موضوع را 180 درجه بر میگردانیم و جوری دیگر به موضوع نگاه میکنیم اینکه چگونه تمرکز در مطالعه و ایجاد شرایطی برای کاهش حواس‌ پرتی‌ داشته باشیم حالا عوامل موثر ” تمرکز در مطالعه” را بررسی میکنیم…

1. علاقه به موضوع مورد مطالعه یکى از علل مهم ایجاد تمرکز و دقت در حین مطالعه است.

 2. هماهنگى اراده و تخیل نیز در این رابطه کارساز است؛ به عبارت دیگر، چشمان فرد بر صفحه‌ی کتاب و افکارش در حال پرواز به دوردست‏ها نباشد.

 3. برخى مسائل جسمى و روحى نیز می‏تواند تمرکز فرد را بر هم زند؛ مانند گرسنگى، تشنگى، سردرد یا سایر دردها، نگرانى و اضطراب.

 4. برخى مسائل محیطى نیز از عوامل برهم‌زننده‌ی تمرکزند: سروصداى زیاد، نور زیاد یا کم، لباس نامناسب و… .

5. یکى از مهم‏ترین عوامل بر هم خوردن تمرکز عجله و شتاب است. این حالت سطح مطالعه را نازل می کند و تمرکز را بر هم می‏زند.

 6. یکى از مسائل قابل توجه دیگر سنگینى معده و سیرى بیش از حد است. این همان خواندن و نفهمیدن و به‌عبارتى عدم تمرکز و ارتباط با مفهوم کتاب است.

7. انتخاب زمان مناسب از عوامل ایجاد تمرکز است؛ مثلاً پس از استراحت خصوصاً در صبحگاهان بهترین تمرکز و در ساعات خستگى و کسالت نامناسب‏ترین تمرکز وجود دارد. البته در صبحگاهان لازم است قدرى ورزش کرد تا بدن آمادگى لازم را به دست آورد.

8. نظم و انضباط در نوع مطالعه و ساعت مطالعه و مکان مطالعه همگى از عوامل ایجادکننده تمرکز مطلوب‏ می باشند.

نگارش : توسط محمد درویشی همراه با اندکی تغییر

تدوین و بازنشر شده در تی وی یا 

یا در صورتی که می خواهید با گروه مشاوران تی وی یا و بخش مشاوره ارتباط بگیرید ( برای انتخاب منابع و کتب برتر برای موفقیت در کنکور 99 – مشاوره رایگان  – منابع ویدیوی حدالمکان رایگان یا ارزان موسسات عالی کشور و انتخاب بهترین آموزشگاه های شهر های ایران ) می توانید هم اکنون از طریق راه زیر با ما ارتباط بگیرید.

جهت اطلاعات بیشتر برای این خدمات اینجا کلیک کنید.

/ پایان مقاله افزایش تمرکز در مطالعه و کاهش حواس‌ پرتی‌

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا