اخبار کنکور
موضوعات پر بحث

کنکور 99 ؛ دختران یکه تازیی میکنند!

در کنکور 99 چه تعداد داوطلب خواهند بود؟ تحلیل دقیق کنکور 98 نشان می دهد دختران رکورد زده اند !!!

سازمان سنجش در طی بیست و دومین روز از مهر ماه سال 98 جدول برنامه زمانی ثبت نام و برگزاری آزمون های سراسری سال 1399 (سازمان سنجش آموزش کشور) را ابلاغ کرد برای همین امروز اختصاصا در تحریریه ی تی وی یا به بررسی آمار و ارقام و احتمالات در کنکور سراسری 99 می پردازیم !

نام آزمون اعلام شده  تاریخ ثبت نام آزمون  روز برگزاری آزمون
کنکور دکتری (ph.D) 99 98/09/06 تا 98/09/12 جمعه 98/12/09
کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته 99 98/09/16 تا 98/09/25 پنجشنبه 99/01/28 و جمعه 99/01/29
کنکور سراسری 99 98/11/16 تا 98/11/24 پنجشنبه 99/04/12 و جمعه 99/04/13
کنکور فنی و حرفه ای 99 99/03/18 تا 99/03/25 جمعه 99/05/03
کنکور کارشناسی ناپیوسته 99 99/02/14 تا 99/02/20 جمعه 99/05/03

همان طور که در لیست بالا مشاهده می فرمایید آزمون کنکور سراسری 99 در تاریخ 16 تا 24 بهمن ماه سال جاری ثبت نام و احتمالا 3 تا 4 روز نیز تمدید خواهد شد !  این آزمون هر ساله در دومین هفته تیر ماه در سال بعد ثبت نام برگزار خواهد گردید!

برای درک بهتر یادآور می شویم ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ از چهارشنبه ۲۴ بهمن از طریق سایت سنجش آغاز گردید و دوشنبه ششم اسفندماه پایان یافت. در مهلت مجددی که تعیین گردید نیز داوطلبان در روزهای ۱۹ تا ۲۲ اسفند ۹۷ در آزمون کنکور ثبت نام کردند.

کارت‌های ورود به جلسه کنکور سراسری 99

کارت‌های ورود به جلسه کنکور سراسری 99 از روز 9 تیر ماه ۹۸ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود و داوطلبان تا روز 11 تیر امکان دریافت کارت خود را دارند. آزمون سراسری سال 99 در روزهای پنجشنبه و جمعه 12 و 13 تیرماه در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار می‌شود.

نظام جدید ! این بار دردسر برای فارغ التحصیلان !

انگار دست روزگار با متولدین اولین سال دهه هشتاد کمی نامهربان است ! سال قبل اولین کنکور نظام جدید و همچنین اولین امتحان نهایی نظام جدید و همزمانی آن ها از مشکلات سخت آن ها بود اکنون نیز تغییرات گسترده کتب برای کنکور 99 نشان میدهد یک برنامه ریزی نادرست برای تغییر نظام آموزشی چگونه می تواند نسلی را بسوزاند .

حضور همزمان داوطلبان نظام قدیم ؛ فارغ التحصیلان سال قبل نظام جدید و دوازدهمی های امسال در کنکور 99 و روند تغییرات کتب درسی برای کنکور 99 که پیش تر در همین سایت اطلاع رسانی و توضیحات کامل داده ایم اوضاع پیچیده ای برای طراحی سوال و برگزاری آزمون را برای سازمان سنجش ایجاد کرده است !

تغییرات کلی در کتاب های زیادی از نظام جدید رخ داده که فارغ التحصیلان را نیز به شدت به سختی انداخته است ! برای مثال در رشته انسانی در پایه دهم چند کتاب به طور جامع عوض شده اند !!

این تغییرات ( اکثرا بی ثمر ) بار دیگر بساط شایعات فروش و تجدید چاپ کتاب های کمک درسی و منابع آموزشی اعم از موسسات تولید دی وی دی آموزشی را بر سر ذهن خواهد آورد و فضای ناعادلانه ای را برای این روزهای آموزش و پرورش کشور نمایان می کند !

آمار ها از تعداد داوطلبان کنکور سال قبل !

سال گذشته یعنی در کنکور 98 بر اساس آمار ها  تعداد ۵۷۷ هزار و ۲۳۱ نفر از نظام آموزشی ۶-۳-۳ که دانش آموزان نظام جدید پایه دوازدهم بودند در کنکور ثبت نام کردند که عدد بزرگی محسوب می شد اما داستان اینجا تمام نمی شد زیرا کل جمعیت ثبت نامی چیزی حدود یک میلیون بود که اگر بخواهیم دقیق باشیم آمار کل ثبت نامی های کنکور 98 تعداد یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۷۹۳ داوطلب را شامل می شد !

نقش پر رنگ پشت کنکوری ها و فارغ التحصیلان نظام قدیم ( با توجه به اینکه فرصت کمی برای ازمون دادن با کتابهای خودشان باقی بود ) از نکات قابل توجه بود بنا بر آمار رسمی  تعداد ۵۴۱ هزار و ۵۶۲ نفر از نظام آموزشی سالی واحدی (دارنده پیش‌دانشگاهی)، ترمی واحدی (دارنده پیش‌دانشگاهی) و نظام قدیم دیپلم چهار ساله داوطلب کنکور شده بودند.

گروه آزمایشی تعداد داوطلب در کنکور 98 تعداد کارت صادر شده
علوم ریاضی و فنی ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ داوطلب ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ کارت
علوم تجربی ۶۳۷ هزار و ۹۴ داوطلب ۶۳۷ هزار و ۹۴ کارت
علوم انسانی ۲۸۲ هزار و ۱۵۱ داوطلب ۲۸۲ هزار و ۱۵۱ کارت
هنر

۲۴ هزار و ۷۶۹ داوطلب

۷۸ هزار و ۸۹۶ مورد علاقمندی

۱۰۳ هزار و ۶۶۵ کارت

زبان‌های خارجی

۱۰ هزار و ۵۰۱ داوطلب

۱۵۵ هزار و ۳۲ مورد علاقمندی

۱۶۵ هزار و ۵۳۳ کارت
جمع یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۷۹۳ داوطلب یک میلیون و ۳۵۲ هزار و ۷۲۱ کارت

اگر بخواهیم به درصد جمع موارد بالا را بگوییم در واقع از میان داوطلبان کنکور ۵۱.۵۹ درصد داوطلبان از نظام جدید و ۴۸.۴۱ درصد داوطلبان از نظام قدیم داوطلب کنکور شده بودند.

دختران در کنکور یکه تازی میکنن !

اکثر کسانی که در کنکور 98 در کنکور رشته تجربی شرکت کردند را زنان و دختران تشکیل میداند ! در بین نظام جدیدی ها 60 درصد خانم ها و در بین نظام قدیمی ها 64 درصد را این گروه در اختیار داشته اند !

همین مورد بالا برای مثال در کنکور اخیر برای رشته ریاضی برعکس است اقبال مردان و پسران به رشته ریاضی بیشتر از خانم هاست در رشته علوم انسانی خانم ها یک برتری محسوس دارند ولی میتوان نزدیک در نظر گرفت .

کنکور زبان هم همچون تجربی در سلطه خانم هاست و کنکور هنر را باید با نام ” ورود آقایان ممنوع “ بنامیم ! زیرا در حدود  80 درصد از شرکت کننده های آن خانم ها هستند !

آمار های بر اساس جنسیت کنکور 98 

 

n gh 300x131 - کنکور 99 ؛ دختران یکه تازیی میکنند!
ریز آمار داوطلبان کنکور سراسری گذشته نظام قدیم
n j 300x134 - کنکور 99 ؛ دختران یکه تازیی میکنند!
ریز آمار داوطلبان کنکور سراسری گذشته نظام جدید

احتمالات از آمار های کنکور 99 = انفجار در رشته تجربی !

البته تیتر را کمی اغراق آمیز نوشتیم زیرا در این چند سال اخیر هر سال انفجار رخ می دهد دیگر عادی شده است که این انفجار ها را ببینیم که واقعا مایه خجالت است زیرا با توجه به ظرفیت بسیار کم رشته های پزشکی و پیراپزشکی در کشور این میزان رقابت یک قمار سنگین است !

امسال دوازدهمی ها که هستند اگر تعدادشان را با دوازدهمی های سال قبل مساوی در نظر بگیریم ! 570 هزار نفر را فعلا داوطلب کنکور 99 کرده ایم ! می رویم سراغ فارغ التحصیلان نظام جدید کنکور 99 که آن ها هم با یک محاسبه کوچک حدودشان مشخص است !

البته این محاسبه تعداد کنکوری های 99 نظام قدیم را هم در بر دارد ! از یک میلیون داوطلب کل کنکور های 98 تعداد ۴۵۱ هزار و ۸۵۶ معادل بیش از ۵۴ مجاز شده ها انتخاب رشته کرده اند اگر 100 هزار نفر هم قبول نشده باشند یا انصراف داده باشند ! جمعیتی بیش از 600 هزار نفر را باید از دل این قشر بیرون آوریم !

کنکور 99 نیز همچون دو کنکور قبل یعنی کنکور 98 و کنکور 97 با رشد یک صد هزاری روبه رو خواهد بود و البته به خاطر آخرین کنکور نظام قدیم نیز این بار را افزوده خواهد کرد .

آمار کل کنکور 97 1.011.360 نفر
آمار کل کنکور 98 1.118.793 نفر

البته این ها حدس و گمان های تحریریه تی وی یا ست ولی همه میدانیم که با دلایل و استدلال های درست این فرضیه درست خواهد گردید !

نظر شما چیست ؟ ما هم نظر شما را میخواهیم بدانیم !

هر کسی درباره این شرایط نظری دارد ؛ هر کسی سختی هایی دارد ؛ نظرات مختلف همواره وجود دارند اگر دوست داشتین فکر خود را با بقیه در میان بگذارید از قسمت پایین (نظرات ) استفاده کنید !

باتشکر ( تحریریه تی وی یا )

مطلب کاملا اختصاصی می باشد و برای آن زمان صرف شده در نقل قول های خود نام ما و لینک ما را نیز بر رسم جوانمردی ببرید .

/ خلاصه مقاله : آمار و اخبار کنکور سراسری 99 به همراه تعداد ثبت نامی های کنکور 99 و تاریخ برگزاری و ثبت نام کنکور های سازمان سنجش + تحلیل آمار کنکور 98 در رشته های مختلف

نمایش بیشتر

‫4 نظرها

  1. ما که سال قبل کنکور نظام جدید دادیم امسال اینقدر منابع عوض شده مجبوریم بعضی کتابا رو مجدد بگیریم با این گرونیاااا ! واقعا چرا با ما این جور رفتار می کنین 😐 دیوانمون کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا