اخبار کنکورفرهنگی هنری

بحث داغ ؛ گرانی کتاب های کمک درسی

کتاب های کمک درسی همچون دیگر اقلام در طی سال های اخیر روند افزایشی را داشته است...

اختصاصی تی وی یا ( کتاب های کمک درسی گران شد ! ) – گران شدن کتب درسی در یکی دو سال گذشته روند بسیار افزاینده ای را به خود گرفته است ؛ گویا خرید کتاب های کمک درسی نیز باید در آرزو های بسیاری از دانش آموزان محروم و حتی غیر محروم کشور جا باز کند ! آرزو های که در مقاله های پیشین ( مقاله های دی وی دی های آموزشی گران و…) به آن ها پرداخته بودیم !

کتاب های کمک درسی گران تر از همیشه !

گران شدن کتب کمک درسی از یک سو و بلا استفاده شدن کتاب های نظام قدیم از سوی دیگر بازار تولیدات و نشر کتب را برخلاف بقیه بازار کتاب ایران داغ و پر رونق قرار داده است فاجعه اینجاست که بدانیم کتاب های که در سال های اول دهم ؛ یازدهم و دوازدهم منتشر گردیده اند و برای کنکور 98 نظام جدید مورد استفاده قرار گرفتند هم اکنون دچار تحولات اساسی گردیده اند.

بنابراین دانش آموزان نظام جدید بایستی کتب جدید این موسسات را خریداری کنند ! امری که چاپ مجدد این کتب با تغییرات را حاصل میکند و نتیجه ای جز درماندگی و ناتوانی خانواده محصلان کنکوری نخواهد داشت !

کتاب های کمک درسی 300x188 - بحث داغ ؛ گرانی کتاب های کمک درسی

اصل سی ام قانون اساسی دیگر اصالت ندارد !

درسیمین اصل از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ؛ که به اصل آموزش همگانی رایگان معروف است آورده شده :

دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

بنا بر تعریف فوق آیا تفسیر مدیران حاکمیتی از وسایل آموزش و پرورش رایگان ؛ فقط نپرداختن شهریه در مدارس است ؟! البته شاید بهتر است نگوییم که تلویزیون حاکمیتی ایران میگوید پول به مدارس ندهید ولی از آن سو مدیران مدارس میگیرند که البته حق دارند زیرا با توجه به کم اهمیتی آموزش و پرورش به مدارس به ویژه مدارس مناطق کوچک تر چگونه خرج ملزومات اداره آموزشگاه خود را به دست آوردند ؟

اما خوب در دنیای ایده آل و بنا بر تعریف قانون اساسی وسایل و ملزومات باید تا پایان دوره متوسطه رایگان باشد ؛ اینکه کنکوری را طراحی کنید و سوالاتش را نه از راه کتاب درسی بلکه از طریق فلان دی وی دی و یا کتاب کمک درسی انتشارات خصوصی طراحی کنید نه تنها به بهانه تفکیک بهترین ها جایز نیست بلکه عین ظلم است .

یک کتابچه 3 هزار تومانی هم اکنون 15 هزار تومان !

گفتن این موضوع (لیستی از کتاب های کمک درسی انتشارات و مقایسه آن ها در سال گذشته با امسال ) نیز فرقی به حال ما نخواهد کرد زیرا همه از افزایش قیمت واقف هستیم ؛ یک مثال کوچک و ریز اگر بزنیم یکی دو سال پیش کتاب های جزوه مانند حدود 40 صفحه ای از یکی از انتشارات معروف (که از لحاظ سطح کیفی در رده 3 انتشارات برتر ایران می باشد ) منتشر میگردید که اکنون به قیمت 15 هزار تومان رسیده 5 برابر شدن در عرض یک سال !

از انتشارات میپرسیم میگویند : «کاغذ گران است !»

هنگامی که از مسولین یکی از انتشارات معروف پایتخت پرسیدیم که چرا این مقدار افزایش قیمت داشته اید گفتند کاغذ گران شده و به تبع ما نیز افزایش قیمت داده ایم ؛ آن انتشارات با ابراز تاسف خبر از افزایش قیمت گاه دو تا سه برابری کتاب ها نسبت به چاپ های گذشته را میداد !

جلوی این وضع را بگیرید ! کاغذ نباید گران باشد !

کاغذ یکی از مهم ترین موارد فرهنگی به شمار می رود ؛ اصولا نباید گران شود ؛ روزنامه فرهنگیان در گذارشی نوشت : با نگاهی به قیمت کاغذ در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ متوجه می‌شویم قیمت کاغذ از بندی ۷۰ هزار تومان در سال 1396 به بندی نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان در سال 1398 رسیده است ؛

تغییراتی که با هیچ منطق ؛ فکر و اصولی قابل توجیه نیست و نخواهد بود زیرا این تغییرات به نسبت کوتاه مدت فاجعه بار است !

سرانه مطالعه پایین ما ایرانیان را کنار بگذارید این گرانی کاغذ مساویست با پایین تر رفتن این سرانه مطالعه ملتی که مطالعه پایینی داشته باشد به گواه گذشته در آینده هزینه های سنگینی خواهد داد !

نظر شما پیرامون این وضع به وجود آمده چیست ؟

راهکارهای شما برای خرید ارزان تر کتاب ها در فضای فعلی چیست ؟ بگویید تا شاید تعداد دیگری نیز برای کنکور 99 و یا کنکور 1400 / 1401 از این تخفیف ها استفاده کنند.

نوشته شده در تحریریه ی تی وی یا 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را هم ببینید...!
بستن
دکمه بازگشت به بالا